Chotárom Ružindola Informačná tabula č. 2
Fauna flóra v okolí obce
Faunu dotknutého územia tvoria prevažne druhy viazané na voľnú oráčinovú krajinu. Kozmopolitné synantropné druhy sú viazané na biotopy neďalekých ľudských sídel. V súčasnosti sa na území Ružindola priestorovo prelína niekoľko základných živočíšnych spoločenstiev, medzi ktoré môžeme zaradiť spoločenstvo polí a lúk, spoločenstvo lesov, spoločenstvo vôd, močiarov a brehov a spoločenstvo ľudských sídlisk.
Väčšinu ružindolského chotára zaberá poľnohospodársky využívaná pôda, oráčiny, označované i názvom kultúrna step. Tieto oblasti v porovnaní s prostredím lúk alebo lesov sú druhovo chudobnejšie. Z vyšších živočíchov žijúcich na ružindolských poliach môžeme spomenúť najmä vtáky (jarabica poľná, prepelica poľná, bažant obyčajný, škovránok poľný, vrana túlavá, straka obyčajná) a hlodavce (zajac poľný, syseľ obyčajný, chrček roľný a ďalšie). Dobré podmienky na lov a chytanie drobnejších živočíchov podmieňujú častú prítomnosť dravcov, ako kaňa sivá, kaňa popolavá, chrapkáč poľný alebo chránený myšiak lesný.
Bezstavovcov zastupuje dážďovka zemná, dážďovka hnojná, slizniak poľný, ale i druhy viazané na pestovanie určitých poľnohospodárskych plodín, napr. háďatko repné. Z hmyzu je typickým predstaviteľom svrček poľný, z chrobákov bystruška menivá alebo bystruška medená. Prítomné sú i užitočné opeľovače, ako včela medonosná alebo čmeľ zemný. Vyskytuje sa tu aj tzv. poľovná zver ako zajac poľný, líška hrdzavá a iné.
Fragmenty lesných porastov obývajú niektoré druhy živočíšnych spoločenstiev a vôd, napr. jašterica zelená, užovka stromová, užovka obyčajná, ropucha obyčajná, ropucha zelená, skokan hnedý, skokan zelený, vlha obyčajná, zelienka obyčajná, sýkorka belasá, drozd čierny, jež obyčajný. V zastavanom území obce je typická prítomnosť živočíchov prispôsobených životu v blízkosti človeka akými je myš domová, potkan obyčajný, vrabec domový, hrdlička záhradná, lastovička obyčajná, belorítka obyčajná a ďalšie. Z drobných živočíchov sa v ľudských obydliach a ich okolí hojne vyskytuje napr. pavúk kútnik domový, kosec domový, šváb obyčajný, rus domový, mucha domáca, mäsiarka obyčajná, drozofilia obyčajná, komár piskľavý.
Územie obce patrí do oblasti výskytu viacerých významných, chránených alebo ohrozených druhov. Okrem myšiaka lesného sú to napríklad i strakoš kolesár, hrabavka škvrnitá, užovka fŕkaná, skokan rapotavý, skokan štíhly, kunka červenobruchá či roháč obyčajný.
Ružindol sa rozprestiera v oblasti Podunajskej nížiny, v geomorfologickom celku Podunajskej pahorkatiny a jej podcelku nazývanom Trnavská pahorkatina. Najrozšírenejším pôdnym typom v Ružindole sú úrodné černozeme (60 % územia obce) a hnedozeme. Na území obce sa nachádzajú dva pôdne druhy: ílovito-hlinité pôdy a hlinité pôdy. Ílovito-hlinité sa vyskytujú len na pomerne malej časti katastrálneho územia obce. Hlinité pôdy sú veľmi kvalitné na obrábanie a úrodnosť a pokrývajú asi 90 % rozlohy obce. Obec patrí do oblasti obilninársko-repárskej. Hlavnou plodinou je jačmeň a cukrová repa, tiež sa tu pestuje pšenica, kukurica a zemiaky a dobre sa tu darí aj vínnej réve.
V stromovom poschodí dominujú vŕby, jelša lepkavá, topoľ čierny, v menšej miere aj topoľ biely, niektoré druhy dubov, jaseň štíhly, jaseň úzkolistý, brest hrabolistý, agáty, lipy, hrab, javor poľný, baza čierna a iné. V krovinnom poschodí je typickým zástupcom baza čierna, zob vtáčí, svíb krvavý, vŕba trojtyčinková, chmeľ obyčajný a plamienok plotný. Bylinné poschodie tvorí najmä kozonoha hostcová, zádušník brečtanový, hluchavka škvrnitá. Na medziach sa nachádzajú trnkové kroviny – ruža šípová, javor poľný, baza čierna, ale i nálety niektorých serióznych drevín, ako napríklad dubov. V intraviláne a pozdĺž cestných komunikácií sa nachádzajú najmä orechy, slivky, čerešne, lipy, agáty, bazy, trnky, v menšej miere niektoré ihličnany a ďalšie.
- Baza čierna (Sambucus nigra)
- Bažant poľný (Phasianus colchicus)
- Hrdlička záhradná (Streptopelia decaocto)
- Jarabica poľná (Perdix perdix)
- Jelša lepkavá (Alnus glutinosa)
- Lastovička obyčajná (Hirundo rustica)
- Lipa malolistá (Tilia cordata)
- Orech kráľovský (Juglans regia)
- Plamienok plotný (Clematis vitalba)
- Ruža šípová (Rosa canina)
- Zajac poľný (Lepus europaeus)