Chotárom Špačiniec Informačná tabula č. 3
Fauna v okolí obce
Najväčšia časť plochy katastrálneho územia Špačiniec zaberá kultúrna step – poľnohospodárska krajina. Jej charakteristickým znakom je otvorenosť na všetky svetové strany a každoročné striedanie poľnohospodárskych kultúr spojené s neustálymi agrotechnickými zásahmi človeka. To je kľúčové aj pre druhovú skladbu živočíšstva. Živočíšne spoločenstvá bezstavovcov na poliach sú v porovnaní s lesnými a lúčnymi spoločenstvami pomerene chudobné na druhy, pretože viacerým druhom prekážajú práve spomínané agrotechnické zásahy. Z bezstavovcov žijú na poliach zástupcovia červov (dážďovka zemná, háďatko repné), slimákov (slimák záhradný, slizniak poľný), roztočov a hmyzu. Pre poľnohospodárske kultúry sú typické viaceré druh hmyzu (napríklad svrček poľný, včela medonosná, čmeľ zemný, bzdochy, vošky). Motýle sú zastúpené napríklad babôčkami, mlynárikmi, lišajmi a morami.
Z obojživelníkov a cicavcov sú charakteristické hrabavka škvrnitá, ropucha obyčajná, syseľ obyčajný, chrček poľný, krt obyčajný, potkan obyčajný, tchor obyčajný, lasica obyčajná, jež východoeurópsky a iné. Z plazov sa najčastejšie vyskytuje jašterica obyčajná, jašterica zelená. Z vtákov vrana túlavá, straka obyčajná, jarabica poľná, bažant obyčajný a zo spevavcov strnádka lúčna, pipíška chochlatá a škovránok poľný. Z lovnej zveri je vzácnosťou zajac poľný.
Živočíšstvo brehov Krupského potoka zastupujú prevažne druhy, ktoré sa živia vodnými živočíchmi, organickými látkami alebo živočíchmi, ktoré si vo vode hľadajú útočisko pred nepriateľmi.
Z obojživelníkov je to skokan zelený, skokan hnedý, skokan štíhly a rosnička zelená, z plazov užovka obyčajná, z vtákov kúdeľníčka lužná a volavka popolavá, z bezstavovcov napríklad motýle babôčky, modráčiky, žltáčiky a iné.
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky vyhláškou zo dňa 1.2.2011 vyhlásilo Chránené vtáčie územie Špačinsko-nižnianske polia. Účelom vyhlášky, okrem iného, je zabezpečenie podmienok prežitia a rozmnožovania sokola rároha, ktorý patrí k najvzácnejším druhom vtákov.
Z dôvodu premnoženia hrabošov v okolí obce je obec Špačince a jej okolie bohatá na výskyt myšožravých vtákov – sokol lastovičiar, sokol sťahovavý, orol kráľovský, kaňa močiarna, kaňa sivá, kaňa popolavá, myšiak lesný, myšiak severský a sokol myšiar (pustovka). Na pomedzí katastra Špačiniec a Trnavy bol zaznamenaný hniezdny výskyt unikátneho sokola červenonohého. Ojedinelá je i sova myšiarka močiarna, hniezdiaca na zemi, ktorá hniezdi aj v okolí Špačiniec.
V Špačinciach zimujú aj kŕdle chochláča severského. Na území medzi Špačincami a Malženicami boli zaznamenané aj prelety orla kráľovského a orla malého (myšiakovitého). V okolí obce i priamo v nej hniezdi aj čoraz vzácnejšia sova – kuvik obyčajný (plačlivý), v obci hniezdi aj trasochvost žltý.
Z ďalších druhov dravcov sa v okolí obce vyskytujú jastrab lesný, jastrab krahulec, sokol rároh a sokol kobec.
Chemizácia a klčovanie stromov v okolí obce nepriaz-nivo ovplyvňujú prirodzené podmienky života väčšiny voľne žijúcich živočíchov.
- Kúdeľnička lužná (Remiz pendulinus)
- Kaňa močiarna (Circus aeruginosus)
- Sokol rároh (Lepus europaeus)
- Včela medonosná (Apis mellifera)
- Čmeľ (Bombus)
- Mlynárik kapustový (Pieris brassicae)
- Modráčik obyčajný (Polyommatus icarus)
- Lišaj marinkový (Macroglossum stellatarum)
- Babôčka pávooká (Aglais io)
- Jašterica zelená (Lacerta viridis)
- Skokan štíhly (Rana dalmatina)
- Bažant obyčajný (Phasianus colchicus)
- Mláďa kúdeľníčky lužnej (Remiz pendulinus)
- Včela medonosná - Apis melifera (2)