Chotárom Zvončína Informačná tabula č. 5
Archeológia
Osídľovanie Zvončína sa viaže na úrodnú pôdu a na vodný tok Parná. Niekoľko archeologických nálezov potvrdzuje osídľovanie od neolitu. Nájdené boli predmety z volutovej kultúry a tiež bolo potvrdené rímsko-barbarské sídlisko.
V roku 1999, pri pokladaní plynového potrubia na úseku Zvončín – Biely Kostol, archeológovia v profile ryhy v hĺbke 90 – 140 cm lokalizovali porušený objekt, ktorého hlinitá výplň obsahovala značné množstvo keramického materiálu velatickej kultúry. Zachránili sa črepy, celé a rekonštruovateľné tvary z minimálne 15-ich nádob. V súbore mali prevahu menšie nádoby vyhotovené z jemnej hliny svetlohnedej a tmavosivej farby. Ojedinelé sú črepy nádoby z hrubozrnného materiálu svetlohnedej farby, ktorej povrch bol silne popraskaný. Nie je vylúčené, že porušený objekt predstavuje zvyšok hrobového celku alebo keramického depotu. Získal sa atypický praveký keramický materiál a črepy dokazujúce intenzívne osídlenie v dobe bronzovej a dobe rímskej.
Jedným z nálezov bol aj aerofón, objavený v ryhe, v hĺbke asi 40 cm. Nástroj, vyhotovený z jelenieho parohu, sa zachoval takmer nepoškodený, iba v najspodnejšej časti je mierne skorodovaný. Píšťalová trubica prechádza celým telom nástroja, steny sú hrubé 2-4 mm. Vzhľadom na stav zachovania ústia nástroja nie je možné presne určiť, či bolo ústie zatvorené alebo otvorené. Oba typy fláut sa vyskytujú od doby rímskej do 13. storočia. Výskum sa uskutočnil v lokalite Medziháj na pravobrežnej terase potoka Parná. V súčasnosti sa nálezy nachádzajú v súkromnej zbierke.
Mlyn
Jednou z dominánt Zvončína je mlyn, ktorý je najstaršou budovou v obci. Mlyny patria u nás medzi najrozšírenejšie tradičné výrobné prostriedky a zohrali vedľa škôl a fár dôležitú úlohu v živote dediny. Mlynár bol vedľa pána učiteľa a pána farára tretím „pánom“ v dedine. Mlynári patrili medzi majetnejších občanov dediny, mali výnimočné sociálne postavenie v spoločenstve a neraz zastávali aj občianske riadiace funkcie. Každý zamestnanec v mlyne sa pokladal za príslušníka domácnosti. Pri prvej zmienke o mlyne vo Zvončíne sa spomína, že mlyn vlastnila bratislavská kapitula. Prvým spomínaným mlynárom vo Zvončíne bol Balthazár Valthein Opln, ktorý opustil mlyn 14. novembra 1540. Koncom 17. storočia boli majiteľmi mlyna Pálffyovci. Mená mlynárov v 18. a 19. storočí sú uvedené v cirkevných krstných matrikách a matrikách zomrelých farnosti Suchánad Parnou. Od roku 1913 boli majiteľmi mlyna Rudolf Holleš s manželkou Agnesou, rod. Hutšekovou a od roku 1954 Kornel Holleš s Alžbetou Hollešovou, rod. Poór, ktorých dediči vlastnia mlyn dodnes.
O tom, že aj za čias mlynára Rudolfa Holleša bol v mlyne čulý spoločenský život svedčí aj to, že v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia z okna mlyna rečnil Andrej Hlinka. Po oslobodení Zvončína, 1. apríla 1945, v mlyne bývali sovietski vojaci, ktorí počas svojej prítomnosti spôsobili na mlyne veľkú škodu tým, že výbuchom granátu zničili zariadenie mlyna. Rok 1945 je rokom, keď sa v mlyne prestalo mlieť.
- Mlyn – najstaršia budova obce
- Kostol sv. Anny kedysi
- Mlyn - pohľad z dvora
- Parohový aerofón z doby rímskej
- Pečať z roku 1622 a jej vyobrazenie
- Zvončín (Medziháje II) Výber nálezov 1-2, - doba rímska 3-4, - doba laténska 5 – stredovek, 11. storočie