Chotárom Zvončína Informačná tabula č. 3
Fauna v okolí obce
Územie Zvončína je súčasťou zoogeografickej oblasti, ktorú charakterizuje výskyt stepných druhov živočíchov a ich zoocenóz v dotyku s druhmi karpatských lesov. Ide o panónsku oblasť eurosibírskej provincie stepí s výskytom mnohých teplomilných druhov. V súčasnosti sa vo Zvončíne prelína niekoľko základných živočíšnych spoločenstiev, medzi ktoré patria pobrežné biotopy, spoločenstvo lužných lesov, spoločenstvo polí a vinohradov.
Tečúce vody a pobrežné biotopy
Územím Zvončína pretekápotok Parná.Z rýb boli v toku Parná zistené druhy: pleskáč vysoký, belička európska, šťuka severná, karas striebristý, kapor obyčajný, jalec maloústy, ostriež zelenkastý, plotica červenooká. Ichtyofauna toku je značne ovplyvňovaná zarybňovaním vodnej nádrže Suchá. Takýmto spôsobom vo vode prežíva rybničný (kultúrny) kapor, rozširuje sa invázny druh karasa. Z obojživelníkov žijú pozdĺž Parnej: kunka červenobruchá, ropucha bradavičnatá a ropucha zelená, rosnička zelená, skokan štíhly, skokan zelený, skokan rapotavý a skokan hnedý. Plazy žijúce pri vode zastupuje užovka obojková. Typickými druhmi vtákov vodného toku sú: rybárik riečny a kačica divá. Z cicavcov viazaných na vodné a pobrežné biotopy sa v území vyskytujú: hryzec vodný, myška drobná, netopier vodný, dulovnica väčšia, ondatra pižmová a potkan obyčajný. V súčasnosti, v dôsledku znižovania hladiny vody a pretrvávajúceho znečistenia vodného toku, badať určité zmeny v ichtyofaune.
Lužné lesy sú tvorené zvyškami lužných lesov pozdĺž vodného toku Parná. Osobitný význam majú staré jedince vŕby bielej, kde sa v ich odumierajúcich kmeňoch vyskytujú početné druhy vzácnych druhov hmyzu. Typickými druhmi stavovcov sú: žaby – rosnička zelená, ropucha bradavičnatá a skokan štíhly, vtáky – brhlík lesný, červienka, ďateľ veľký, ďateľ malý, drozd čierny, holub hrivnák, hrdlička poľná, kačica divá, kolibkárik čipčavý, myšiak lesný, myšiarka ušatá, pinka lesná, slávik krovinový, sokol myšiar, sýkorka belasá, škorec lesklý, vlha hájová, vrabec poľný a žlna zelená. Častý je i bažant poľovný, ktorého voľná populácia je udržiavaná poľovníckou starostlivosťou. Z cicavcov v biotopoch lužných lesov žijú napr.: jež bledý, krt podzemný, lasica myšožravá, líška hrdzavá, piskor lesný, ryšavka lesná a srnec lesný.
Charakteristickými druhmi biotopu polí a vinohradov sú: jantárovka veľká, čmeľ poľný, bystruška medená, bystruška menivá, babôčka pávooká, mlynárik kapustový, mlynárik repový, babôčka admirálska, dážďovky, hrabavka škvrnitá. Vtáky tu zastupujú: škovránok poľný, zriedkavo prepelica poľná a jarabica poľná. Najmä v jesennom a zimnom období sa tu nachádzajú veľké kŕdle havranov poľných. Typickým, i keď nepôvodným vtáčím druhom územia, je bažant poľovný. Potravu na poliach vyhľadávajú i volavka popolavá, sokol myšiar, myšiak lesný, čajka smejivá, kačica divá, vrana túlavá, kavka tmavá, holub hrivnák a hrdlička poľná.
Typickými druhmi cicavcov polí a vinohradov sú: ryšavka malooká, škrečok poľný, zajac poľný, hraboš poľný, myš domová, lasica myšožravá a srnec lesný.