Chotárom Suchej nad Parnou Informačná tabula č. 5a
Pamätihodnosti a kultúrne dedičstvo
v Suchej nad Parnou
Obec Suchá nad Parnou má bohaté zastúpenie kultúrno-historických pamiatok, najmä sakrálnych stavieb. Okrem Kostola sv. Martina, ktorý je kultúrnou pamiatkou, sú v obci lokalizované ďalšie tri národné kultúrne pamiatky: socha sv. Urbana, patróna vinohradníkov zo začiatku 19. storočia, baroková socha sv. Barbory z 18. storočia a socha Panny Márie Immaculaty z roku 1805.
Kaplnka Návštevy Panny Márie je umiestnená v Ružovej Doline. Kaplnku dal postaviť trnavský mešťan a senátor Michal Pontels manželkou Julianou, rodenou Pexaovou, na pozemku darovanom grófom Jánom V. Pálffym (1663 – 1751) v roku 1729. 27. júla 1730 ju požehnal biskup Imrich Esterházi (1664 – 1745). Na oltári kaplnky boli umiestené sochy sv. Juraja, sv. Martina, sv. Donáta a sv. Urbana z darov biskupa Andreja Kűrtössyho (1691 – 1732). Počas roka, ale predovšetkým v čase oberačiek, sa v kaplnke slávili sväté omše. Vedľa kaplnky mali svoj rehoľný dom jezuiti.
Po tom, ako v roku 1990 kaplnku opäť prevzali jezuiti, sa v nej dvakrát do roka slúži svätá omša: na sviatok sv. Urbana, patróna vinohradníkov (25. máj) a na sviatok Návštevy Panny Márie (2. júl). Stalo sa už tradíciou, že tieto sväté omše sú spojené so stretnutím farníkov a prezentáciou suchovských krojov.
Pri Kaplnke Návštevy Panny Márie v Ružovej Doline obraz obklopujúcej vinice dotvára socha sv. Urbana, ochrancu viníc a vinárov. Klasicistickú sochu dal v roku 1808 postaviť trnavský mešťan Jozef Zábranský a je príkladom miestneho sochárskeho umenia.
Barokovú sochu sv. Barbory dal zhotoviť v roku 1792 Ján Surový a nachádza sa oproti pošte. Sv. Barbora, okrem toho, že je patrónkou mnohých remesiel a povolaní, je patrónkou umierajúcich, pre šťastnú hodinu smrti a pomocníčkou v núdzi.
Socha Panny Márie – Immaculaty, barokizujúca rustikálna práca z roku 1805, sa nachádza neďaleko kostola. Niektoré údaje hovoria, že sochu dali zhotoviť Ján Otočka a provízor Florián Dušanič. Socha pôvodne stála pri „kamennom moste“, kde je dnes socha sv. Jána Nepomuckého. Na miesto, kde je teraz, bola premiestnená v roku 1884.
Okrem týchto sôch sa v obci nachádzajú viaceré pamiatky – sochy a kríže. Na križovatke ciest pri autobusovej zastávke v Ružovej Doline sa nachádza socha sv. Vendelína pochádzajúca z roku 1872. V roku 2010 bola s prispením obce socha sv. Vendelína zreštaurovaná.
Vzácnou je socha sv. Jána Nepomuckého z roku 1805. Socha stojí v miestnej časti Hoštáky pri moste. V roku 2011 bola s prispením obce zreštaurovaná.
V miestnej časti Hoštáky, pri odbočke do Zvončína, sa nachádza Kaplnka sv. Floriána, ktorá sa spomína už v roku 1860. Po poškodení kaplnky sovietskym tankom v roku 1945,vybudovali v roku 1947 novú kaplnku. Po rokoch kaplnku opravili veriaci zo Suchej nad Parnou a sochu sv. Floriána zreštaurovali.
K umeleckým dielam v obci patrí Pomník padlým v prvej svetovej vojne z roku 1928 od akademického sochára Jána Koniareka (1878 – 1952). Na pomníku sa nachádzajú mená padlých suchovčanov v prvej a v druhej svetovej vojne.
Ku kultúrnemu dedičstvu obce Suchá nad Parnou patrí tehliarstvo so svojou dlhou tradíciou. Tehelňa sa prvýkrát spomína už za Fuggerovcov v 16. storočí. V 70. rokoch 16. storočia maločervenokamenské panstvo dve tehelne, v Suchej nad Parnou a vo Vištuku. V tehelni v Suchej nad Parnou sa v roku 1575vyrobilo 92 900 pálených tehál. Tehly sa použili tiež pri stavbe veže kostola (57 900 tehál).
Tehelňu, ktorú poznali ešte aj súčasní miestni obyvatelia, sa nachádzala v lokalite Stará Hora. V roku 1921 ju založil Pavol Teplanský, správca tunajšej školy Tehliarske družstvo. V roku 1927 odišiel za poslanca do parlamentu. Tehliarske družstvo bolo zlikvidované v roku 1941.
Tehelňa mala prístrešky na sušenie tehly aj vypaľovaciu pec. Suchovská tehla mala značku DS (Družstvo Suchá). Dodnes je z nej postavených veľa domov nielen v Suchej nad Parnou, ale aj v okolitých obciach.
- Kaplnka Návštevy Panny Márie
- Suchovský spevácky zbor a Dychová hudba Suchovanka
- Kaplnka sv. Floriána v 21. storočí
- Socha Immaculaty
- Socha sv. Jána Nepomuckého
- Socha sv. Urbana
- Socha sv. Barbory
- Socha sv. Vendelína
- Socha sv. Floriána
- Pomník Padlým
- Budovy tehelne v Starej Hore
- Tehla
- Kaplnka sv. Floriána v 19. storočí