Chotárom Jaslovských Bohuníc Informačná tabula č. 5
Pamiatky obce Jaslovské Bohunice
Farský Kostol sv. Michala archanjela postavený na rovnomennom námestí je dominantou obce. Nezachoval sa záznam o roku jeho postavenia. Farnosť je písomne doložená už na konci 14. storočia. Od konca 17. storočia bol kostol opakovane opravovaný, až ho v roku 1832 zničil požiar. Neďaleko starého kostola začali veriaci stavať nový kostol v slohu klasicizmus a v klasicistickej podobe sa kostol zachoval dodnes. V kostole sa nachádza vzácny drevený klasicistický organ z roku 1841 vyrobený majstrom Martinom Šaškom z Brezovej pod Bradlom, ktorý je vyhlásený za nehnuteľnú národnú kultúrnu pamiatku.
Začiatky filiálneho kostola sv. Martina v Paderovciach siahajú do 2. polovice 18. storočia, kedy bola vystavená na cintoríne v Paderovciach kaplnka zasvätená sv. Martinovi. Dnešný kostol pochádza z roku 1848, kedy pravdepodobne došlo k rozšíreniu a prestavbe pôvodnej kaplnky. Hlavný oltár je novogotický.
Neskorobarokový kaštieľ z 18. storočia s areálom a parkom. Park má prírodno-krajinársky charakter a možno predpokladať, že bol založený súbežne so stavbou kaštieľa.Kaštieľ menil svojich majiteľov a spolu s nimi sa menil aj kaštieľ rôznymi úpravami a prestavbami. V roku 1991 prešlo vlastníctvo už schátraného kaštieľa do majetku obce, ktorá nemala finančné prostriedky na náročnú rekonštrukciu, preto budovu kaštieľa v roku 1996 predala atómovej elektrárni Jaslovské Bohunice. Kolaudácia rekonštruovaného kaštieľa a slávnostné otvorenie Regionálneho konzultačného centra sa uskutočnilo 4. septembra 2002, kolaudácia prístavby kaštieľa s bazénom a saunou o rok neskôr.
Kamenná, polychromovaná Socha sv. Vendelína stojí v časti Jaslovce na dolnom konci pri ceste na stĺpe.
Kamenný kríž s ukrižovaným Kristom stojí na cintoríne. Pod ním je umiestnená kamenná plastika Panny Márie postavená v roku 1863.
Kamenná socha Sedembolestnej Panny Márie – Pieta sa nachádza na cintoríne od roku 1773.
Socha sv. Jána Nepomuckého (kamenná, polychrómovaná) z roku 1808 sa nachádza za mostom cez potok Blava pri mlyne a je umiestnená na stĺpe.
Kamenné súsošie sv. Rodiny z roku 1861 – v strede obce pri ceste na stĺpe
Kalvária z roku 1806 postavená Matejom Fančovičom. Pod krížom stojí Panna Mária a po stranách sú sochy sv. Jána a Márie Magdalény.
V obci sa nachádza, okrem spomínaných, viac takýchto kamenných sôch.
Rôznorodosť náhrobných kameňov na cintorínoch, ktoré sa nachádzajú v každej obci (Jaslovce, Bohunice i Paderovce) je svedectvom stáročného pochovávania. Na každom z nich sú ešte do dnešných čias zachované náhrobné kamene už z konca 18. a celého 19. storočia a sú vzácnym prejavom ľudového umenia. Texty na mnohých náhrobných kameňoch z konca 18. storočia sú svedectvom slovenskej národnosti obyvateľov tohto územia i dokladom vývinu slovenského jazyka.
Na cintoríne v Bohuniciach sa nachádza i hrobka rodiny Dezasse, ktorej Bohunice patrili. Je to jednoduchá štvorcová stavba z roku 1825.
Amfiteáter pre 5 000 návštevníkov býva dejiskom pravidelného hudobného festivalu Fest Bohunice a ďalších kultúrnych podujatí.
Objekty chladiacich veží jadrovej elektrárne sú neprehliadnuteľnou dominantou katastra obce, ktorá sa nachádza na rovine. Jadrová elektráreň zasiahla do krajinotvorby obce a zároveň ovplyvňuje potenciál rozvoja obce vo všetkých oblastiach.
- Kaštieľ pred rekonštrukciou
- Socha sv. Vendelína
- Kamenná socha Sedembolestnej Panny Márie
- Socha sv. Jána Nepomuckého z roku 1808
- Kamenné súsošie sv. Rodiny z roku 1861
- Hrobka rodiny Dezasse
- Pamätník padlým na Námestí sv. Michala
- Kostol sv. Martina v Paderovciach
- Kostol. sv Michala od Jasloviec