Chotárom Jaslovských Bohuníc Informačná tabula č. 2
Mlyny v obci
Na území súčasných Jaslovských Bohuníc v minulosti stáli tri mlyny. Máloktorá obec či mesto sa môže pochváliť takým počtom. Na potoku Blava mal už v 13.storočí bohunický zemepán svoj mlyn. Neskôr boli vybudované ďalšie dva mlyny v Jaslovciach. Svedectvo o bohunickom a jaslovských mlynoch podáva aj “Mapa hidraulica” z roku 1918, ktorá zachytáva výškový rozdiel týchto mlynov na potoku Blava. Voda v koryte v tých časoch bola mohutná a čistá. Žilo v nej veľa rýb a rakov.
Pavlovičov mlyn
Torzo Pavlovičovho mlyna v areáli strelnice je poslednou spomienkou na ich zašlú slávu. Pri výstavbe mal mlyn takzvaný spodný náhon vody na mlynské kolesá. Až na začiatku 20. storočia technická revolúcia spôsobila zmenu, mlyn sa prestaval a doplnil na kombinovaný pohon súkolí na mletie obilia i výrobu elektrickej energie. Je zvláštne, že ešte aj po rokoch pri pohľade na majestátnu budovu mlyna akoby bol počuť chod ťažkých oceľových súkolí, zotrvačníkov, plieskajúcich remeňových prevodov a hukot sít. Je už ale počuť len šum blavskej vody, ktorý človeka upokojuje.
Mlieť obilie tu chodili zo širokého okolia, dokonca aj z dedín, ktoré mali svoj mlyn. Z Pečeňád, Špačiniec, dokonca z Červeníka, čo znamenalo pre gazdu vybrať sa na voze zavčasu ráno a prísť domov neskoro večer. Bola to v tej dobe veľká udalosť. Tak sa na mlyn dostávali aj novinky a správy zo širokého okolia a jeho obyvatelia boli dobre informovaní, čo sa deje. Keďže o ich služby bol veľký záujem, nestíhali. V čase žatvy vozy stáli od mlyna až na terajšiu Cintorínsku ulicu. Mlyn sa dal s malou úpravou použiť aj na mletie maku.
Jeho poslední majitelia mali s ním veľké plány, ktoré ale zastavilo znárodnenie v roku 1948. V dokumentácii, ktorá bola vyhotovená pri jeho znárodňovaní, ho ohodnotili ako prvotriedny a mal sa tak aj zakonzervovať. Ak by nastal stav núdze, mal sa len spustiť. Mlyn však bol postupne rozobraný. Zaujímavosťou pri mlyne bola železnička, úzkokoľajka, ktorá viedla od polí v Manivieri až do Trnavy. Slúžila na zvoz cukrovej repy, ktorá sa naložila na železné vagóniky. Po tejto stavbe nezostalo nič. Spomienky na život posledných mlynárov nájdete na webovej stránke obce. V roku 2018 sa dočkal mlyn čiastočnej rekonštrukcie v podobe novej strechy, ktorú financovala obec.
Adamcov mlyn
Stál na Blave povyše Pavlovičovho mlyna. Nezostala po ňom žiadna pamiatka, okrem betónového náhonu.
Mlyn pri kaštieli
V roku 1920 – 1921 bolo na mieste pôvodného mlyna postavená pálenica. Na danú dobu to bol ojedinelý technický unikát. Pálenica slúžila na pálenie liehu z cukrovej repy. Mechanizmus pálenice bol poháňaný vodnou prepadovou turbínou na riečke Blava. Turbína popritom vyrábala aj elektrickú energiu – jednosmerný prúd, ktorý zabezpečoval osvetlenie kaštieľa vrátane hospodárskych budov.
https://tic.jaslovske-bohunice.sk/zomot/4-1 (Mlyny v obci)
https://tic.jaslovske-bohunice.sk/zomot/4-2 (Video o mlyne)
Zdroje: kniha V presýpaní času, autor Ján Čápka a kol., Reportáž v rámci dokumentu BilderausEuropa nemeckej televízie ZDF z roku 1991, Historické vydania obecných novín, wikipedia.org
- Torzo Pavlovičovho mlyna vrátené pôvodným majiteľom
- Pavlovičov mlyn v roku 2011
- Pavlovičov mlyn v roku 2011
- Mlyn a posledný mlynár Ing. Peter Pavlovič
- Pavlovičov mlyn v roku 1991
- Pavlovičov mlyn v roku 1991
- Adamcov mlyn
- Pálenica postavená na mieste mlyna pri kaštieli, v súčasnosti reštaurácia