Chotárom Dolných Lovčíc Informačná tabula č. 4
Flóra a fauna v okolí obce
Po geologickej stránke prináleží obec Dolné Lovčice k hraničnej východnej časti Trnavskej pahorkatiny, ktorá končí nivou potokov Dolná Blava a Dolný Dudváh. Lokalita obce má charakter prírodno-sídelného mikroregiónu nížin – nížinná tabuľa, tabuľovo zvlnená rovina. Pôvodné morfoštruktúrne tvary sú zotreté v dôsledku intenzívneho obrábania pôdy a mnohých terénnych úprav. Vo východnej časti na rovinnej nive Blavy a Dudváhu prevládajú černozemné lužné a nivné pôdy, v západnej časti územia na nízkych svahoch Trnavskej pahorkatiny sa vyskytujú černozemné pôdy a mocné úrodné čiernicové spraše s dostatkom spodnej vody. Pôdy sú stredne ťažké, hlboké, bez skeletu, prevažne rovinného charakteru a prevažne bez prejavu plošnej vodnej erózie.
Východná časť katastra obce leží v nížinnom úseku tvorenom nivami potokov Rošlím, Dolná Blava, Dolný Dudváh v časti Dudvážska mokraď na hranici Horného a Dolného Dudváhu v pravostrannom území Dolnovážskej riečnej nivy, ktorá je súčasťou veľkej Podunajskej nížiny. Západná časť je mierne pahorkatinová, jej stredom preteká zo severu na juh Krupský potok (Dolinka), ktorý sa na južnej hranici katastra spája s potokom Rošlím a vteká do Dolnej Blavy. Územie patrí do nížinnej zóny pahorkatinnej oblasti Trnavskej tabule, resp. Dudvážskej dubovej mokrade, kde sa nachádzajú iba zvyšky lužných lesov v povodí Blavy a Dudváhu s ich celkovou výmerou 12,33 ha.
Jediný súvislý lesný porast v juhovýchodnej časti katastra obce má charakter ochranných lesov z drevín listnatých druhov, najmä dub letný, hrab obyčajný, jaseň, brest a doplnkovo agát, čerešňa vtáčia a pod. V území sú tiež roztrúsené vŕbovo-topoľové porasty lužných lesov v okolí potokov, dominujú tu vŕby a z krovinných druhov najmä baza čierna, svíb krvavý a hloh obyčajný. Rastlinstvo územia má charakter úseku panónskych stepí, v bylinnom podraste prevláda hluchavka, pŕhľava dvojdomá, repík lekársky, pľúcnik lekársky, lúčne druhy tráv a ostružina. Okraje vôd pokrýva trsť obyčajná, pálka širokolistá, pálka úzkolistá a kosatec žltý.
V minulosti sa v katastri obce nachádzal Balasovský háj, ktorý je zaznamenaný na viacerých mapách z obdobia začiatku 18. storočia, ale začiatok jeho vyrúbania siaha už do konca 17. storočia. Lesy z východnej časti obce pomaly mizli a krajina sa začala meniť viac na pôdohospodársku, lenže toto územie nebolo na tento spôsob obrábania pôdy pripravené. Časté záplavy na Váhu, Dudváhu ale aj Blave spôsobovali, že pôdy boli mokré. Jediným riešením bola regulácia týchto tokov a už v roku 1756 existuje svedectvo župných úradníkov o obhliadke toku Dudváhu a Blavy v chotári obcí Veľké Brestovany, Malé Brestovany, Siladice, Horné Lovčice, Dolné Lovčice, Zavar a Majcichov.
Lesný porast je nevýznamný, nie je bohatý na zver, iba náhodne sa tu vyskytne migrujúca zver srnčia, diviačia, zajac poľný, líška hrdzavá, bažant obyčajný, prepelica poľná, sova, veverička obyčajná, kaňa močiarna, myšiak hôrny a užovka stromová.
V katastri obce sa nachádza jediný chránený objekt podľa zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny – Chránený strom Dolnolovčický brestovec, ktorý je svedkom života v obci cca 150 rokov. Za chránený bol vyhlásený vyhláškou Krajského úradu životného prostredia 8. decembra 2006. Rastie na časti parcely č. 121 v katastri obce pred obecným úradom.
- Baza čierna (Sambucus nigra)
- Bažant obyčajný - Phasianus colchicus
- Bolehlav škvrnitý - Conium maculatum
- Dolnolovčick ý brestovec v zime
- Dub letný (Quercus robur)
- Líška hrdzavá (Vulpes vulpes)
- Pálka širokolistá - Typha latifolia
- Srnec lesný (Capreolus capreolus)
- Brestovec západný (Celtis occidentalis) Dolnolovčický brestovec rastie pred budovou Obecného úradu
- Bocian biely (Ciconia ciconia)
- Hloh obyčajný - Crataegus laevigata