Chotárom Dolných Lovčíc Informačná tabula č. 2
Archeológia
Chotár obce bol osídlený už v období neolitu, o čom svedčí bohatý nález úlomkov z rôznych typov, prevažne hrncovitých, nádob v lokalite „Lúčky“ (v súčasnosti tu stojí fotovoltaická elektráreň). Medzi pozoruhodné nálezy patrí aj nález hlinenej cievky, datovaný do obdobia mladého neolitu, ďalšie nálezy z chotára naznačujú osídlenie z mladšej doby rímskej. Ide pravdepodobne o zaniknuté germánske pohrebisko, čomu napovedajú aj ohňom poznačené a deformované zlomky spôn, ale aj mince. Nálezy z lokality „Doliny“ v podobe črepového materiálu zo zlomkov hrncovitých nádob naznačujú v tejto lokalite zaniknutú včasnostredovekú osadu z 12. – 13. storočia po Kristovi. Časový rozptyl existencie tejto osady sa vzhľadom na nálezy posúva až do obdobia neskorého stredoveku do 15. storočia po Kristovi.
Archeologické nálezy v lokalitách obce možno rozdeliť do troch oblastí:
- na kruhu točená „germánska keramika“ – skupinu archeológovia nazvali tzv. „pestrý keramický štýl typu Dolné Lovčice“. Nálezy pochádzajú zo žiarových pohrebísk a datujú obdobie 1. polovice 3. storočia,
- „úžitkové spony“ – neboli iba šperkom, ale mali aj úžitkové poslanie. Boli veľmi rozšírené na celom území rímskeho impéria, a preto je prirodzené, že sa našli aj v Dolných Lovčiciach. Spony spolu s mincami sú najpresnejšími datovacími prostriedkami,
- „rímske vidličky“ – najvýznamnejšia oblasť. Výsledkom výskumu z roku 1873 je objavená prvá rímska železná vidlička s dvomi hrotmi datovaná do 3. storočia nášho letopočtu. Bola objavená v kvádskom žiarovom pohrebisku a jedná sa zrejme o prvú vidličku objavenú na tomto území. Vidlička je zo železa, meria 15 cm a ako jediná na tomto území sa zachovala celá.
Pamiatky a významné stavby obce
Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie bola postavená v polovici 18. storočia a je zaradená medzi najstaršie stavby. Bola v nej umiestnená soška Sedembolestnej Panny Márie vyrobená z hruškového dreva, ktorá bola každoročne až do roku 1948 uctievaná púťami. V roku 1994 bola socha s úctou prenesená z kaplnky do kostola a je tam dodnes. Kaplnku obec zrenovovala a v súčasnosti je prázdna.
Prícestný kamenný kríž rodiny Kmentovej z roku 1797 bol postavený rodinou ako pamiatka pri príležitosti úmrtia Martina Kmentu – významného gazdu v obci.
Súsošie Panny Márie a sv. Františka pochádza z roku 1799 a jeho prvá rekonštrukcia prebehla v roku 1930. Pôvodne stálo pred rodinným domom a po ďalšej rekonštrukcii v roku 2013 bolo 15. septembra 2013 slávnostne posvätené a premiestnené do bývalej školskej záhrady pred kostol.
Socha sv. Jozefa s Ježiškom bola postavená na začiatku obce v prvej polovici 20. storočia ako pamiatka úmrtia Štefana Orlíka. Socha je datovaná rokom 1886.
Murovaná zvonica je dominantou obce a umiestnená na križovatke Trnava – Siladice a Zavar – Brestovany. Pôvodná zvonica bola drevená a jej nová stavba vznikla za I. ČSR okolo roku 1929. Vo zvonici sa nachádzajú tri zvony, najväčší má priemer 580 mm a dva menšie 500 a 150 mm.
Kostol sv. Gorazda má krátku históriu, ktorá sa datuje do začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia. Kostol bol vybudovaný prestavbou priestorov bývalej materskej školy a bol vysvätený 31. júla 1994. Obec získala prvýkrát vo svojej histórii dôstojný a moderný stánok pre veriacich. Dominantou kostola je 14 m vysoká veža ukončená dvojkrížom. Kostol je v správe rímskokatolíckej cirkvi a je vedený ako filiálka farnosti v Zavare.
Cintorín s hlavným krížom a dom smútku – prvá zmienka o cintoríne je z roku 1779. Na súčasnom mieste vznikol pravdepodobne až koncom 19. storočia.
- Kostol sv. Gorazda
- Prícestný kamenný kríž rodiny Kmentovej z roku 1797
- Súsošie Panny Márie a sv. Františka z roku 1799
- Fragmenty „zbierky“ Vladimíra Maruniaka z povrchového zberu na Lúčkach a na Dolinke
- Fragmenty „zbierky“ Vladimíra Maruniaka z povrchového zberu na Lúčkach a na Dolinke
- Dolnolovčická vidlička datovaná do 3. storočia nášho letopočtu