Chotárom Dolných Lovčíc Informačná tabula č. 1
História a súčasnosť obce Dolné Lovčice
Obec Dolné Lovčice patrí do Trnavského samosprávneho kraja, leží na Západnom Slovensku, vo východnej časti Trnavskej pahorkatiny, 6 km východne od krajského a zároveň okresného mesta Trnava. Katastrálne územie obce leží na východnom okraji okresu Trnava a na hranici s okresom Hlohovec.
Obec je komunikačne priebežná. Je spojená cestou III. triedy 1337 Bučany – Sládkovičovo, so susednými obcami Zavar z juhu a Brestovanmi zo severu. Spevnenou cestou je obec spojená z východu s obcou Siladice (okres Hlohovec). Ďalej obec Dolné Lovčice v rámci okresu Trnava susedí s obcou Šúrovce. Rozloha katastrálneho územia je 574 ha. Stred obce – sídlo obecného úradu sa nachádza v nadmorskej výške 135 m n. m.
V minulosti viedla hlavná cesta z Trnavy cez Horné Lovčice a ďalej pokračovala smerom na Siladice. Niektoré pramene tvrdia, že cesta bola súčasťou „Českej cesty“, ktorá viedla z Moravy cez Bukovú, Trnavu až do Ostrihomu. Tieto pramene vychádzajú z dejín samotnej Trnavy, kde sa konštatuje, že v 13. storočí boli v Trnave dve najvýznamnejšie brány situované na Českej ceste, neskôr nazývané Malženická a Lovčická.
Druhá cesta v dobe vzniku obce bola vedľajšia a prechádzala od Zavara a končila vo Veľkých Brestovanoch. Cesta do Bučian sa budovala až v 19. storočí. V minulosti boli zaznamenané aj zmeny v samotnom katastri obce. V neprospech Dolných Lovčíc boli urobené zmeny katastra so susednou obcou Siladice, s Nitrianskou župou, ktoré boli spôsobené reguláciou potokov Blavy a Dudváhu začatou po povodniach v rokoch 1743 – 1788. Posledná revízia hraníc katastra sa uskutočnila 8. októbra 1840 a katastrálne hranice sa dostali do súčasnej podoby.
Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1292, kedy bola pod vtedajším názvom Loch venovaná Nitrianskej kapitule. Obec mala ako dedičné sídlo vo svojej histórii viacero majiteľov – šľachticov z okolia i viacero názvov – z roku 1435 pochádza názov Eghazaslocz, z roku 1446 Alsolocz, z roku 1474 Naghlocz. V roku 1773 niesla obec názov Dolné Lorossicze, v roku 1786 Dolné Locžice, v roku 1808 Dolné Lowcyce a od roku 1920 Dolné Lovčice (maď. Alsólóc). Názov obce vznikol pravdepodobne od živého názvu „lovec – lovci“, t.j. osadníci venujúci sa v službách panstva alebo cirkevnej vrchnosti lovectvu.
Samostatnosť a vlastný názov mala obec až do roku 1960, kedy sa zlúčila so susednou obcou Horné Lovčice do jednej obce s názvom Lovčice. Ďalším zlučovaním v roku 1975 bola obec pričlenená pod obec Brestovany s názvom Lovčice. To trvalo do roku 1990, kedy sa občania vyjadrili v referende za osamostatnenie obce. Od 1.1.1991 je obec samostatným samosprávnym útvarom – obcou s pôvodným názvom Dolné Lovčice v okrese Trnava v rámci Trnavského samosprávneho kraja. Obec je typickým vidieckym osídlením so zamestnanosťou prevažne v priemysle, obchode a službách, hlavne v meste Trnava, a s doplnkovým miestnym poľnohospodárstvom.
Symboly obce
Erb obce je v podobe: v modrom štíte zlaté hrotmi nahor postavené radlice, vpravo čerieslo, vľavo menší lemeš, pod ním strieborná kytička so štyrmi stonkami ďateliny.
Vlajka pozostáva zo šiestich pruhov: žltej, modrej, žltej, modrej, bielej a modrej. Vlajka je ukončená tromi cípmi.
Pečať obce vychádza z obecného erbu, ktorý je umiestnený v strede, a textu: 1633 OBEC DOLNÉ LOVČICE. Z roku 1633 sa zachovala pečať obce o priemere 32 mm ako dôkaz o existencii vlastnej obecnej správy.
Odtlačky pečatidla sa našli aj pri súpise tereziánskeho urbariátu z roku 1768 a pri dokumentoch rodín Czingely a Kmenta v roku 1799. Opísané pečatidlo obec používala až do polovice 19. storočia.
- Obecné pečatidlo z roku 1633
- Symboly obce
- Na listine Bratislavskej kapituly z roku 1292 sa ako prvý majiteľ obce Dolné Lovčice uvádza „Michael de Loch filiuscomitis Bachae“
- Mapa berných okresov Bratislavskej župy z roku 1860. Zelenou farbou sú vyznačené cesty vedúce Dolnými a Hornými Lovčicami
- Lausserova (Lovčická) brána pri kláštorku klarisiek v Trnave
- Slávnostné otvorenie kultúrneho domu v roku 1964
- Úprava okolia pred novým kultúrnym domom v roku 1964
- Oprava fasády kultúrneho domu v roku 1990
- Budova kultúrneho domu a obecného úradu v súčasnosti
- Nákupné centrum Kasíno vybudované v roku 1968 Zdroj Miroslav Franko
- Zvonica