Chotárom Bohdanoviec nad Trnavou Informačná tabula č. 5
Fauna v okolí obce
Katastrálne územie obce Bohdanovce nad Trnavou zaraďujeme zo zoogeografického hľadiska do eurosibírskej podoblasti a palearktickej oblasti. Širšie okolie predstavuje v rámci Podunajskej nížiny viac-menej izolovaný panónsky úsek provincie stepí a lesostepí. Typickými predstaviteľmi stepnej fauny v predmetnom území sú napríklad tchor stepný, či škrečok poľný. Provinciu listnatých lesov zastupujú najpočetnejšou skupinou vtáky ako drozd čierny, slávik krovinový, vlha hájová, pinka lesná. Druhou, početne zastúpenou, skupinou sú cicavce.
V území sú zastúpené živočíšne spoločenstvá rôznych biotopov. Vyskytujú sa tu druhy vodných ekosystémov, lesných ekosystémov a poľných ekosystémov.
Vo vodnom ekosystéme, ktorý sa nachádza pri potoku Trnávka sa vyskytujú plazy ako užovka stromová, slepúch lámavý, obojživelníky ako jašterica zelená, ropucha bradavičnatá, skokan zelený a skokan štíhly. V poslednom období, keď sa prestal potok zaplavovať chemikáliami z priemyselných prevádzok, sa na toku opäť začali objavovať ryby, najmä pleskáč vysoký, belička európska, jalec maloústy a ostriež zelenkastý. Zo stavovcov treba spomenúť kačicu divú a ondatru pižmovú, ktoré môžeme vidieť pri prechádzke popri toku Trnávky.
Lesný ekosystém tvoria najmä remízy a medze, kde sa v početnom množstve zdržujú najmä vtáky, cicavce a vo veľkej miere je zastúpený aj hmyz. Z vtákov tu môžeme uvidieť straku obyčajnú, myšiaka hôrneho, sovu obyčajnú, myšiarku ušatú, sokola myšiara a bažanta obyčajného.
Z cicavcov sa vyskytuje jež východoeurópsky, ryšavka obyčajná, zajac poľný, srnec hôrny, líška hrdzavá, tchor obyčajný a lasica obyčajná. V skupine hmyzu je to najčastejšie mravec obyčajný, cifruša bezkrídla, bystruška potočná, bzdocha obyčajná, aj obľúbená lienka sedem-bodková a v poslednej dobe aj invázna lienka ázijská.
Ekosystém polí zastupujú predovšetkým hlodavce ako myš domová, hraboš poľný, škrečok obyčajný a syseľ obyčajný. Zo skupiny vtákov škovránok poľný, oriešok obyčajný, zelienka obyčajná, havran čierny, vrana túlavá a v poslednej dobe sa znovu vyskytuje aj prepelica poľná a jarabica poľná, ktorým hrozilo v nedávnej minulosti vyhynutie. K synantropným vtákom patrí lastovička obyčajná, belorítka obyčajná a vrabec domový.
Cicavce sú zastúpené v najmenšej skupine. Vyskytuje sa tu najmä zajac poľný a srnec hôrny. Do skupiny hmyzu patrí jantárovka veľká, čmeľ poľný, bystruška medená, bystruška menivá, babôčka pávooká, mlynárik kapustový, mlynárik repový, babôčka admirálska a dážďovka obyčajná.
V katastrálnom území Bohdanoviec nad Trnavou sa nachádza aj územie zapísané do národného zoznamu európskeho významu, Bolerázske sysľovisko. Ide o lokalitu s rozlohou 56,64 ha, v ktorej žije syseľ pasienkový. Je zákonom chránený a prísne chránený aj podľa Bernského dohovoru. Zväčša obýva trávnaté plochy s nízkym porastom, ktoré obhospodaruje človek, ako sú pasienky a letiská.
- Čmeľ poľný (Bombus)
- Babôčka pávooká (Nymphalis io)
- Syseľ pasienkový (Spermophilus citellus) Filip Mrocek, www.fotolovci.sk
- Skokan štíhly (Rana dalmatina)
- Kačica divá (Anas platyrhynchos)
- Cifruša bezkrídla (Pyrrhocoris apterus)
- Lienka sedembodková (Coccinella septempunctata)
- Lastovička obyčajná (Hirundo rustica)
- Líška hrdzavá (Vulpes vulpes)
- Myšiarka ušatá (Asio otus)