Chotárom Bieleho Kostola Informačná tabula č. 5
Pamiatky obce Biely Kostol
Filiálny kostol sv. Martina v Bielom Kostole, ktorého najstarší opis pochádza z roku 1634, bol ohradený a priestor v jeho okolí slúžil ako cintorín. Jezuiti v roku 1721 Kostol sv. Martina opravili. V jeho interiéri bol hlavný i bočný oltár, kňazská katedra, lavice v dvoch radoch, obrazy, drevený chór s organom bez píšťal, drevená spovednica. Kostol mal vlastné liturgické vybavenie, a preto nebol odkázaný na farský kostol. Nepriaznivá situácia s kostolom nastala zmenou vlastníctva po zrušení rádu jezuitov. Noví majitelia Brunšvikovci odkúpený majetok prenajímali a bielokostolskí nájomcovia viac využívali kaplnku v areáli kaštieľa a filiálny kostol začal chátrať. Kňaz v ňom slúžil sv. omšu iba štyrikrát v roku v predpísané sviatky. V roku 1847 sa vo filiálnom kostole slávila iba jedna bohoslužba a to na sviatok patróna kostola sv. Martina.
Filiálny kostol Krista Kráľa v Bielom Kostole sa vypína nad domami a do diaľky svieti jeho biela farba. Je zobrazený aj v erbe obce a s pôvodným kostolom má spoločné už iba základy. Na začiatku 20. storočia stála v obci Biely Kostol len Kaplnka sv. Rozálie, ktorá chátrala a na jej mieste si chceli Bielokostolčania postaviť tak veľmi potrebný vlastný kostol. Súhlas k jeho stavbe dal vtedajší trnavský biskup Mons. Pavol Jantausch. Základný kameň posvätil 7. júla 1940 Mons. ThDr. A. Lazík. Výstavba sa realizovala z milodarov dedinčanov a z daru od saleziánov. Kostol bol vysvätený na sviatok Krista Kráľa 25. októbra 1941. Je jednoloďový, sakristia je pripojená z boku na južnej strane a vchádza sa do neho z dvoch strán, pričom ľavý vstup je bezbariérový.
V roku 2009 bola do kostola inštalovaná plastika sv. Rozálie zachovaná z pôvodnej kaplnky. V prístavbe v sklenenej vitríne stojí socha Panny Márie Ružencovej. V zadnej časti kostola sa nachádza chór, na ktorý sa vystupuje po točitých schodoch. Na priečelí svätyne sa nachádza okrúhle okno s umeleckou vitrážou a na svätostánku je umiestnená socha Krista Kráľa, ktorému je kostol zasvätený. „Hody“ sa v obci podľa tradície slávia v poslednú októbrovú nedeľu.
Kaštieľ bol postavený v barokovom slohu v 15. storočí. Až do 16. storočia patril grófom zo Svätého Jura a Pezinka a klariskám z Trnavy. V roku 1630 boli jeho majitelia trnavskí jezuiti, ktorí kaštieľ dostali od Esterháziovcov ako dar. Jezuiti pôvodnú budovu kaštieľa prestavali v roku 1719. Nazýva sa aj letný kaštieľ Albanus, podľa jezuitskej vily, ktorá sa nachádza v Ríme. Kaštieľ má dve nadzemné podlažia, je štvorkrídlový a podpivničený. Je ohradený múrom, ktorý má bránu orientovanú smerom ku kostolu Krista Kráľa. V súčasnosti je majetkom súkromníkov a časť kaštieľa, v ktorej sa nachádza kultúrny dom, patrí obci.
Kaplnka v kaštieli stála v areáli bielokostolského kaštieľa a neslúžila verejnosti. Je zakreslená v situačnej mapke obce z roku 1699. Nachádzala sa na severnej strane areálu kaštieľa blízko murovanej ohrady. Bola postavená z pálených tehál a mala drevený chór bez organu. V kaplnke sa nachádzalo až päť oltárov. Kaplnka sa v súčasnosti na cirkevné účely nevyužíva. Jej cirkevný osud bol spečatený, keď sa areál kaštieľa stal miestom JRD.
Tri kríže – prvý, drevený kríž, sa nachádza na miestnom cintoríne v blízkosti Domu smútku, druhý kríž je misijný kríž pri kostole a tretí kríž je umiestnený na Rybnej ulici a podľa tvrdení starších obyvateľov obce označoval koniec dediny.
Socha sv. Jána Nepomuckého, ktorý je uctievaný ako mučeník spovedného tajomstva a patrón pri prírodných pohromách a povodniach, stojí v blízkosti dvora Materskej školy v Bielom Kostole. Pri tejto soche sa v minulosti, na sviatok sv. Marka, vykonávala posviacka ozimín.
Socha Krista Kráľa je umiestnená pred cintorínom zo strany Poľovníckej ulice. Sochu dal zhotoviť obecný úrad a bola slávnostneosadená v roku 2008.
Pomník padlým vojakom na cintoríne nahradil pôvodný Pomník padlým vojakom z prvej svetovej vojny. Stojí pri bočnom vchode do cintorína. Postavený bol na počesť osemnástich vojakov z obce, ktorí zahynuli počas prvej svetovej vojny a piatich vojakov z druhej svetovej vojny. Každý rok sa pri ňom koná pietna spomienka v Deň víťazstva nad fašizmom.
Viac tu: https://www.fara-ruzindol.sk/filialka/
- Filiálny kostol Krista Kráľa
- Dobová pohľadnica kaštieľa zo začiatku 20. storočia
- Kaštieľ je v súčasnosti majetkom súkromníkov a časť, v ktorej sa nachádza kultúrny dom, je majetkom obce
- Kaštieľ je v súčasnosti majetkom súkromníkov a časť, v ktorej sa nachádza kultúrny dom, je majetkom obce
- Detail kaštieľa
- Detail kaštieľa
- Obyvatelia Bieleho Kostola pri stavbe nového kostola v roku 1940
- Pomník padlých v prvej a druhej svetovej vojne
- Interiér kostola Krista Kráľa
- Socha Krista Kráľa pri cintoríne
- Socha Krista Kráľa pri cintoríne
- Pomník padlých a socha Krista Kráľa pri cintoríne
- Socha sv. Jána Nepomuckého
- Socha sv. Jána Nepomuckého
- Drevený kríž na konci obce
- Kríž na Rybnej ulici