Chotárom Jaslovských Bohuníc Informačná tabula č. 3
Park pri kaštieli
Na viac ako 3-hektárovom pozemku pri kaštieli sa rozprestiera park anglického typu. Podľa mapy z druhého vojenského mapovania (1836-1886) sa park rozkladal ďaleko od zástavby a bol súčasťou okolitej poľnohospodárskej krajiny. Do dediny sa včlenil až po 2. svetovej vojne postupnou zástavbou rodinných domov. Severne od parku sa nachádzala ovocná a pravdepodobne aj zeleninová záhrada.
V zázname z kroniky z roku 1962 je napísané, že sa v parku okrem domácich druhov drevín nachádzalo aj niekoľko veľmi vzácnych stromov a rastlín. Žiaľ, dnes tu už nenájdete dvadsať metrov vysoký ľaliovník tulipánokvetý, ktorého kvety sa podobali kvetom veľkých tulipánov, ani platan, pod ktorým v terénnom zlome vytvorili tzv. ľadovňu. Ak do nej v zime narúbali ľad z potoka, ovocie i mäso tu skladovali celé leto.
Celým parkom sa tiahla hustá sieť cestičiek a chodníkov, boli tu oddychové zóny, pravdepodobne s altánkami. V blízkosti ľadovne sa doposiaľ nachádza malý pomník označujúci miesto, kde bol pochovaný obľúbený kôň jedného z majiteľov.
Po 2. svetovej vojne sa park prestal udržiavať, čo sa prejavilo na jeho stave. Ľudia tu vyvážali odpad. Náletové dreviny poškodili pôvodnú výsadbu, park zarástol burinami a brečtanom. Až od roku 1995 sa začala parku venovať pozornosť a postupne sa začalo s jeho rekonštrukciou a dosádzaním drevín a krov. Pravidelne sa kosí.
V súčasnosti tu rastie viac ako 400 stromov. Zastúpených je okolo 40 druhov a 85% zo všetkých stromov tvoria listnaté dreviny. Tieto štatistické údaje máme na základe inventarizácie stromov, ktorá sa uskutočnila v roku 2016. Stromy boli identifikované podľa druhu, premerané a bol zhodnotený aj ich celkový stav. Každému väčšiemu stromu bolo priradené identifikačné číslo. Aby sme si tieto zaujímavé údaje nenechali len pre seba, pripravili sme pre vás webovú aplikáciu. Po zadaní identifikačného čísla, ktoré nájdete na kmeni stromu, sa dozviete základné údaje o danom strome (slovenský názov, latinský názov, obvod kmeňa, priemer koruny, výšku stromu a výšku kmeňa – údaje sú platné k dátumu, kedy sa robila inventarizácia (2016). Súčasťou parku je aj amfiteáter, ktorý bol daný do užívania v roku 2006.
Flóra a fauna
Podľa dnešného zloženia je v katastri obce zastúpené typické rastlinstvo západoeurópskej, stredoeurópskej a východoeurópskej teplomilnej panónskej flóry. Flóra na území Jaslovských Bohuníc je výsledkom spôsobu veľkoplošného hospodárenia a je ovplyvnená umiestnením priemyselných a energetických zariadení. Vysoké porasty stromov a kríkov rastú iba pozdĺž potokov a v miestnom parku.
V súvislosti s drevinami v parku môžete teraz vidieť krásne, staré platany pri Blave pod antukovými tenisovými kurtami. Na základe informácií o výskyte ľaliovníka, sme ho v roku 2013, pri príležitosti 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci, vysadili pri kostole sv. Michala. Fauna je ovplyvnená zmenami, ktoré sa odohrali v dávnych geologických dobách. Najvýznamnejšie zmeny v oblasti klímy, vegetácie a pôdy, ktoré ovplyvňovali pestrosť a druhové zloženie živočíšstva, nastali najmä v treťohorách a štvrťohorách.
Podľa prevládajúcich biotopov patrí fauna do zóny stepí a lesostepí. Cez kataster obce preteká potok Blava a Dubovský potok. Na Blave sa pod parkom vybudoval umelý meander, ktorý privádza vodu do taktiež umelo vybudovaného rybníka s plochou 4880 m2, ktorý bol skolaudovaný v roku 2006. V súčasnosti rybník slúži pre rybárov a z meandra je braná voda aj do závlahového systému, ktorý je vybudovaný v obci.
https://tic.jaslovske-bohunice.sk/zomot/1-1 (Aplikácia Stromy)
- Na jeho ploche rastie viac ako 400 stromov
- Park pri kaštieli sa rozprestiera na viac ako 3 hektároch
- Miesto, kde bola ľadovňa, teraz je tu malý amfiteáter
- Meander
- Celková rekonštrukcia rybníka bola vykonaná v roku 2018
- Rybník
- Niekedy sa v parku hrávala Interliga